Apollon Tapınağı

Didyma Antik Kenti'nden bahsedildiğinde akla ilk gelen şey Apollon Tapınağı'dır. MÖ 8. yüzyılda inşa edildiği bilinen bu tapınak, ilçenin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. 2000 yılı boyunca tarihsel miras; Boyutları, benzersiz düzeni ve bugüne kadar çok iyi korunmuş olması nedeniyle ziyaretçiler için büyük bir hayranlık. Tapınakta 70 ton ağırlığındaki tek parça mermer blok, dünyanın en büyük mimar öğelerinden biridir. Eski Yunan ve Roma dönemine ait bu eşsiz kehanet merkezinin adı Zeus'un oğlu Apollo'dur. Tapınak ayrıca Artemis ve Heraion tapınaklarından sonra antik dünyanın üçüncü büyük tapınağıdır.

Milet Antik Kenti

Arkeolojik araştırmalara göre, tarihi Cilalı Taş Devri'ne dayanan Miletos, şimdi Büyük Menderes Ovası'nı oluşturan alüvyonlar nedeniyle günümüzün en önemli liman şehirlerinden ve ticaret merkezlerinden biri. Deniz. Birçok filozof Milet kökenli olduğu için “filozofların şehri” olarak da adlandırılır. M.Ö. 4. yüzyıla ait Helenistik bir kültürel miras olan bu tiyatro, aynı anda 19 binden fazla kişiye ev sahipliği yapabilen tarihi bir eserdir. Antik kent sınırlarında akustik bir özelliğe sahip olan Milet Tiyatrosu'nu Yunan-Roma mimari tipinin en iyi örneklerinden biri olarak göstermek mümkündür. Sahnenin ayakta kalan bölümlerine ek olarak, katlar arasındaki galeriler ve yürüyüş yolları hala açıkça görülebilir.

Milet İlyas Bey Külliyesi

Camiye girdiğinizde, zemini tuğlalarla kaplı, köşeleri kubbeyi destekleyen ve Türklerin mimariye getirdiği önemli bir unsur olarak kabul edilen Türk üçgenlerini görebilirsiniz. Bu geometrik olarak üst üste gelen üçgenlerin temel amacı bir süs değildir; kubbenin ağırlığını duvarlara eşit olarak dağıtır. Dışarıdan bakıldığında küçük bir camiye benzeyen İlyas Bey, Osmanlı öncesi Beylikler Dönemi Türk-İslam sanatının geniş mekan anlayışı, düzgün havalandırma ve mükemmel akustiği ile karşılıyor.

Altınkum Plajı

Didim söz konusu olduğunda ilk akla gelen plaj şüphesiz Altınkum plajı. Adını sahilde altın kumlardan alan bu plaj, oteller bölgesinde yer aldığı için çok popüler ve sık sık kalabalık. Çok sığ ve berrak denizi olan Altınkum, merkezden sadece 2 kilometre uzaklıkta bulunan mavi bayraklı bir halk plajıdır. Yani giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Özellikle hafta sonunu Altınkum'da geçirmeyi planlayanlar yer bulmak için sabah erkenden harekete geçmelidir. Altınkum'da yer bulamayanlar için aynı plajın sonunda 1. Plaj, 2. Plaj ve 3. Plaj olarak adlandırılan üç küçük koy daha var.

Akbük Plajı

Didim'e 20 kilometre uzaklıktaki Akbük, çok daha sessiz bir yaz bölgesidir. Akbük plajı ve denizi beyaz kumdan oluşmaktadır. Sakin bir yaz geçirmek için emekliler tarafından tercih edilen ve nüfusun bir kısmının yaz ve kış aylarında kalıcı olarak yerleştiği Akbük'ün başkanını dinlemek isteyenler kolayca seçim yapabilir.

Dalyanaki Körfezi ve Plajı

Tekne turlarının bir diğer durağı Dalyanaki. Araba ile gelirken Didim-Akbük yolundaki işaretleri takip ettikten sonra kıvrılmanız gerekir. Koyda sosyal tesislerin yeterli olduğunu söylemek zor; çoğunlukla Didim'in en bilinen yazlık tatil beldelerine ev sahipliği yapmaktadır. Tekne turu dışında bu yeri ziyaret etmek isterseniz, yanınızda küçük bir piknik sepeti bulundurmanız gerekecektir. Koyun içermeyen ve sakin sular, gününüze neşe katmak için fazlasıyla yeterlidir.

Akkum Sağtur Plajı

Yüzmek ve kamp yapmak isteyenler genellikle Akkum'daki Sağtur Plajı'nı tercih ediyor. Burada kamp alanında kendi çadırınızı kurabilirsiniz, özellikle bahar mevsiminde sessizliğin sesini dinleyebilirsiniz. Akkum denizi, adından da anlaşılacağı gibi beyaz kumlardan oluşmaktadır. Tabii ki gününüzü plaj voleybolu gibi etkinliklerle kutlayabilirsiniz.

DİĞER OTELLERİMİZ
ARA REZERVASYON KONUM WHATSAPP